Eduvalem on leitud: L 2(c + e) + r = s + p

Selle, mis on eduka tarbekaupade müüja Tesco (Suurbritannias käibe poolest teine e-pood peale Amazoni) edu taga, võttis ajakirjas Human Resource Briefing ühte valemisse kokku nende personalidirektor David Fairhurst. Tesco maagiline valem on selline: L 2(c + e) + r = s + p.

Fairhursti sõnadega selgitus kõlas nii: "listening a lot to our customers and employees plus responding accordingly equals sales and profitability". Esimese hooga jääb üle vaid tõdeda, et kõik geniaalne on lihtne :-).

Samas pole uudis, et tänases maailmas, kus info on kättesaadavam kui eales varem ja konkureerivate toodete leidmiseks, nende omaduste ja hindade võrdlemiseks ning olemasolevate klientide arvamuse leidmiseks kulub vaid loetud minuteid, on klient rohkem kuningas kui eales varem. Me näeme järjest vähem klientide poolt sooritatud juhuslikke oste ning klientide lojaalsus meile on senisest veelgi hapram. Seegi pole uudis. Nagu pole uudis ka see, et andekad ja säravad töötajad on need, kes valivad tööandjaid, mitte vastupidi. Selle valguses pole Tesco valemi järgimine praktikas kaugeltki nii lihtne kui teoorias. Eksole :-).

Rootsi juhtivad ärimõtlejad dr Ridderstråle ja dr Nordström (raamatute „Pöörane äri” ja „Karaokekapitalism” autorid, muide - kui sa pole neid lugenud, siis tee seda kohe) võrdlevad seda olukorda  kahel rindel sõja pidamisega – ettevõte peab olema meelejärgi kahele diktaatorite rühmale – klientidele ja andekatele tipptöötajatele.

Ajaloost on teada, kuidas lõppes kahel rindel sõdimine Napoleoni jaoks. Ärimaailmas tähendab see seda, et firmade väljavaated kasumit teenida muutuvad järjest kasinamaks – konkurents sööb kasumi ära.

Olukorras kus kliendi- ja inimkapital muutuvad võimsamaks soovitavad dr Ridderstråle ja dr Nordström  firmadel Napoleoni saatuse vältimiseks keskenduda ideede tarnijatele ning ettevõtte pikaajalisele strateegiale. Panustage kompetentsusele!