Mida ühist on religioonil ja brändil?

Vastused küsimusele, mis on ühist religioonil ja brändil annab turundusmõtleja Martin Lindström oma raamatus "Buyology". Ilmselt on tegemist kõige vastuolulisema ja enim vaidlusi tekitanud turundusraamatuga 2008.aastal.


7 miljoni dollarilise eelarvega neuroteadusele baseeruvas uuringus püüdis Martin Lindström nelja aasta jooksul kaevuda 2000 tarbija mõtetesse viies riigis, et leida paralleele religiooni ja brändide vahel.


Uuringust selgus, et brändid aktiveerivad inimese ajus samu piirkondi nagu religioongi. Näiteks tekitas Neitsi Maarja kuju vaatamine inimese ajus samasuguse aktiivsuse nagu iPodi logo. Vähetuntud brändidele reageeris inimese aju oluliselt leigemalt, nagu ka vähetuntud religioossetele sümbolitele.


Analüüsides brände nagu näiteks Harley Davidson, Apple, Guinness ning sadu teisi kommertsmaailma ikoone, avastas Lindström, et meile on sisse kodeeritud uskuda teatud brändidesse. Näiteks avastas Lindström, et inimesed, kes pimetestides eelistavad Pepsit Coca-Colale, eelistavad Coca-Colat Pepsile juhul, kui nad teavad, mida nad joovad.


Lindström läks kaugemale ja intervjueeris ka usuliidreid erinevatest usunditest ja kultuuridest. Ta avastas, et samad koostisosad, mis loovad võimsaid religioone võivad olla hindamatuks allikaks tulevaste brändide loomisel.


Lindströmi uurimistöö ja selle tulemused, mis on käibekeelde võetud nime all neuromarketing, on tekitanud palju elevust turundajate seas ja teravat kriitikat eetilise küsitavuse tõttu.