Äristrateegia: purjetamise õppetunnid juhile vol.1

Allolev on sissejuhatus ja esimene juhtimisõppetund purjetamisest. Kokku saab olema kaheksa õppetundi - kes kõiki korraga lugeda tahab, saab seda toimetatud kujul teha värskest Directorist (november 2009).

Klassikaliselt on äristrateegiat proovitud lahti mõtestada sõjanduse kaudu, armastatakse öelda, et esimene strateegia-alase raamatu kirjutas Hiina väejuht Sun Tzu umbes aastal 400 eKr.

Ühest küljest on selline lähenemine loogiline - tuleneb ju strateegiline planeerimine tõesti militaarvaldkonnast, aga teisest küljest on see mind alati tiba vastu vaidlema pannud. Eelkõige seepärast, et sõjanduses on, hoolimata viimase aja muutustest, ikkagi kaks osapoolt - meie ja vastaspool.Tänases ärimaailmas on aga äärmiselt vähe valdkondi, kus ettevõtjal on vaid üks konkurent - ikka tuleb tegemist teha suure hulga konkurentidega. Ühe jälgimine ja tema käikude ette aimamine on midagi muud kui suure hulga vastaste käikude ära arvamine. Lisaks ei ole sõjas teiseks tulemine hea tulemus. Äris võib see aga väga hea olla :-).


John Cronk ütles kunagi Pärnu Juhtimiskonverentsil, et turundusel on äärmiselt palju ühist purjetamisega. Ma laiendaks seda sama mõtet tervele ärijuhtimisele - mõlemas konkurentsiolukorras on vastaseid palju, võisteldakse "nähtamatul" rajal ja nii öelda õiget teed ei ole olemas - iga võistleja peab otsustama oma tee.


Olles ise purjetanud üle seitsme aasta (mitte et seda väga palju oleks, aga ühtteist olen siiski kõrva taha osanud panna :-)) tooksin välja õppetunnid, mida mina olen purjetades õppinud ja millest igale juhile ja ettevõtjale kasu võiks olla.


Esimene õppetund - lühike tee ei ole mitte alati kiireim tee.


Lahenduseni jõudmiseks on mitu teed ja otsetee ei pruugi sihile viia. Kes kordki on proovinud tuule jõul vastutuult liikuda saab aru küll, et edasi liikumiseks tuleb sõita "sikk-sakki" ning tuleb arvestada erinevaid tingimusi - tuul, konkurentide asukoht, pilved, lained jne.


Minu kogemus ütleb, et nende tingimuste hulgas on selliseid, mida mingil juhul ei saa eirata (näiteks tuul) ja selliseid, mida õpid arvestama kui kogemus tekib (kus konkurendid on, mida nad teha kavatsevad).


Ettevõtlus on esmapilgul sama lihtne - tuleb lihtsalt väljund müüa sisendite soetamise maksumusest kallimalt maha ja ongi kasum käes. Tegelikult saab igaüks aru, et üldjuhul nõuab tulemuse saavutamine oluliselt suuremat pingutust ja väga paljude asjaoludega arvestamist. Ning õnnestumise protsent on kaugel sajast. Samuti on ka ettevõtluses ja juhtimises asjaolusid, mida ei saa ignoreerida, aga nö õige mineku saad ikka siis kätte kui esmased oskused olemas ja oma vitsad saadud.