Vaata suurt pilti. Päris suurt.

(Vaata ka postituse lõpus olevat väga hea visuaaliga videot.)

Pole ju üllatus, et kuigi me räägime ja kuuleme seda suure pildi vaatamise soovitust nõrkemiseni, siis ega tegelikult pole selle otseseks või kaudseks mõtestamiseks palju aega. Ja see soovitus on sageli pigem klišee, millele ei viitsi isegi tähelepanu pöörata.

Sattusin Sir Ken Robinsoni raamatut "Element" lugedes ühele põnevale pildiseeriale, mis annab "suurele pildile" uue tähenduse.
Esimesel pildil on Maad võrreldud meie lähimate naabritega - pole paha - võime ennast üsna olulisena tunda, eks?
Astume sammu kaugemale, laiendame vaadet ja võtame pildile ka mõned teised Päikesesüsteemis tiirlevad naabrid. Kes vähegi on koolis käinud ei üllatu - et meie tähtsus justkui muutus väiksemaks.


Samuti pole eriline uudis, et Maa on Päikesest paaaaalju väiksem. Aga kui palju? Tajud proportsioone? Vastus on kolmandal pildil.


Nüüd ma usun, et oleme kohas, kus enamus inimeste astronoomia teadmised muutuvad viisakalt öeldes häguseks. (Ma vähemalt loodan, et ma pole ainus.)

Astume veel sammu tagasi ja kutsume pildile alguses mainitud tähed. No vähemalt mõned nendest.

Kui veel eelmisel pildil tundus, et Päike on midagi tohutu suurt, siis tuleb tunnistada, et Arcturuse kõrval on ta vaevu märgatav. Muidugi tuleb ka tunnistada, et selle pildi peal oleks Jupiteri suuruseks 1 piksel ja Maa on üldse nähtamatu. Mnjah. Muljetavaldav!

Aga, teleshopi stiilis jätkates - see pole veel kõik! Paneme siis pildiseeria lõpuks siia ka suurimad tähed - Betelgeuse ja Antarese. Selles võrdluses on omakorda Päike taandunud ühe pikseli suuruseks.


Ajurünnakul on tegelikult suur pilt vaja silme ees hoida - aitab ideid selekteerida ja õiges suunas arendada. Seega  - mis on Sinu äris või elus laiemalt Maa, Päike, Rigel või Antares? Või Pluuto?

Kui Sulle meeldib asju vaadata videost, siis ole lahke:


 Kõik pildid Sir Ken Robinsoni raamatust "Element"