Kommenteeri

Aida suvekooli tehnika #1: ressursside uuenduslik kasutamine

Tänasest kuni juuli lõpuni paneme käima suvekooli - iga nädal anname koos juhendiga Sulle paar teenuse või toote arendamisele suunatud ideede genereerimise tehnikat. Anname lõuendi ning selgitame kuidas kasutada.

Kokku tuleb 11 mõtlemise tööriista - 9 tehnikat ideede loomiseks ja 2 mis aitavad valida.

Miks just suvel? Sest suvel on sul rahulikum ja saad nendele asjadele rohkem aega pühendada. Kuna osa Su meeskonnast puhkab, siis oleme valinud sellised tehnikad, mida saad kasutada ka üksi.

Kõik tehnikad on osa Neitsijärve aidas kasutusel olevatest tehnikatest. Loomulikult saate tulla neid ja teisi tehnikaid ka siia kasutama :-) - vaata siit kui äge meie juures suvel on.

ressursside uuenduslik kasutamine-pilt

Lõuendi ülesehitus

 • Lõuendil on kolm välja info kogumiseks (oskused, seadmed ja suhted) ja üks järelduste ja/või ideede kirja panemiseks.


Vajalikud töövahendid

 • Lõuend ja suur sein. Kui töötate mitmekesi, siis soovitame selle suurelt välja printida (faili saad alla laadida siit) ja seinale kleepida (selleks sobib teip või "näts").

 • Post-it paberid - nendega on lihtsam ideid lõuendile panna ja sealt eemaldada.

 • Peened markerid Post-it paberitele ideede kirja panemiseks. NB! Üks idee ühele paberile, siis on mugavam neid ümber tõsta, eemaldada jne.

 • Täring(ud) juhuslike kombinatsioonide loomiseks.


Lõuendi kasutamine

 1. Mõelge millised on teie inimeste oskused ja kleepige need post-it paberitega tulpa "Tuumoskused". Ärge keskenduge alguses kõige-kõige erilisemate otsimisele, vaid proovige kirja panna nii palju oskuseid kui võimalik.

 2. Korrake sama tegevust ka teise ja kolmanda tulbaga - vastavalt siis materiaalsed ressursid (seadmed, masinad, hooned jne) ning suhted ja võrgustikud (keda tunnete, kuhu kuulute, kellega pidevalt suhtlete jne).

 3. Järelduste tegemiseks vaadake kirja saanud infot - kas hakkab silma mustreid või märkate uusi järeldusi? Küsige endalt kuidas saaks neid asju uudsel ja senisest rohkem väärtust looval viisil kombineerida? Kui mingi idee hakkab idanema, siis pange see uuele lipikule kirja ja kleepige alumisesse lahtrisse.

 4. Uute out of box ideede genereerimiseks laenake võtet Leonardo da Vincilt - looge juhuslikke kombinatsioone ning proovige sel viisil tekkivaid kaootilisi kombinatsioone töötavateks ideedeks "tõlkida". See käib nii:

  1. Võtke täringud (neid oleks vaja nii palju, et täringute arv korda kuus oleks suurem kui maksimaalne lipikute arv selles tulbas, kus on enim lipikuid).

  2. Veeretage täringuid ja liitke tulemus kokku. Näide: oletame et said tulemuseks 7 - siis tõmba esimeses tulbas seitsmendale lipikule ring ümber.

  3. Veeretage uuesti ja vastavalt tulemusele tõmmake ring ümber teises tulbas olevale vastavale lipikule.

  4. Tehke sama kolmanda tulba puhul.

  5. Nüüd vaadake "ringitatud" kolme lipikut ja proovige nendest kokku saada toimiv tootearendusidee, mille saate kirjutada alumisesse suurde lahtrisse. Mõnikord sobib ringitatud info loogiliseks tervikuks kokku, aga enamasti on vaja mõnda infokildu võtta näiteks metafoorina ning infot sellisel viisil "tõlkida". Proovige vältida järeldusi ja ideid a´la "peaksime rohkem püsiklientidele tähelepanu pöörama" - selle asemel pakkuge välja lahendusi kuidas nendele rohkem tähelepanu pöörata.

  6. Korrake samme 2-5 seni kuni suures lahtris on kirjas minimaalselt kümmekond edasimõtlemist väärivat järeldust ja/või ideed.
Järgmine kord juba uus tehnika, seniks aga proovige ja jagage seda ka sõpradele-tuttavatele!

Lisa kommentaar

Email again: