Kommenteeri

Aida suvekooli tehnika #9: Scamper

Meil on käimas suvekool – jagame 11 mõtlemise tööriista toodete ja teenuste arendamiseks. See on suvekooli tööriist nr 9 - viimane ideede genereerimiseks, järgmised kaks tööriista on otsustamise ja valiku tegemiseks. Suvekooli tutvustuse ja esimese tööriista koos juhendiga leiad siit, teise leiad siit, kolmanda siit, neljanda siit, viienda kuni seitsmenda siit ja kaheksanda siit.
scamper

Lõuendi ülesehitus

Seekordsel lõuendil on üks suur väli ning 7 komplekti küsimusi. 

Vajalikud töövahendid
  • Lõuend ja suur sein. Kui töötate mitmekesi, siis soovitame selle suurelt välja printida (faili saad siit ja seinale kleepida (selleks sobib teip või “näts”).
  • Post-it paberid – nendega on lihtsam ideid lõuendile panna ja sealt eemaldada.
  • Peened markerid post-it paberitele ideede kirja panemiseks. NB! Üks idee ühele paberile, siis on mugavam neid ümber tõsta, eemaldada jne.

Lõuendi kasutamine
  1. Meetodi esmaversiooni lõi sama mees, kes süstematiseeris ka ajurünnaku metoodika – Alex Osborne, hiljem arendas seda edasi Bob Eberle.
  2. Selle tehnika kasutamiseks kirjelda osalejatele toodet või teenust, millele arendusideid otsite. Küsi nendelt lõuendil olevaid küsimusi.
  3. Julgusta inimesi "loopima" ka hulle ideid - see on ikkagi ajurünnak, kus esmane eesmärk on ideede hulk suureks saada.
  4. Kirjutage tekkivad mõtted post-it paberitele ja kleepige lõuendi suurde kasti.
  5. Jätkake kuni kast on täis.
  6. Aruteluringis vaadake iga ideed ja mõelge, et kuidas seda saask tööle panna. Vajadusel tehke ideedesse sellest tulenevalt täiendusi. Millele reaalset kasutust ei leia, visake minema.
Järgmine kord liigume kokkuvõtte juurde ja anname kaks selleks tehnikat. Seniks aga proovige ja jagage seda ka sõpradele-tuttavatele!

Lisa kommentaar

Email again: