Kommenteeri

Enne otsustad ja siis otsid infot selle kinnituseks?

krbes ja liha
Keskajal usuti, et kärbsed sünnivad mädanevast lihast - selle tõestuseks soovitati jälgida kui palju kärbseid on pahaks läinud liha juures ning järeldati, et kui neid seal nii palju on, siis järelikult nad sealt ka sünnivad.

Naljakas? Muidugi on naljakas, aga tegelikult on kurb ka. Sest kuigi see lugu on naljaks, siis just nii meie mõtlemine sageli töötab.

Meile meeldib mõelda, et me toimime nii:

otsustamine


Tegelikult pahatihti me toimime hoopis nii:

otsustamine-2


Enne põhjalikuma info otsimist on meil otsus juba olemas. Seejärel vaatame, mis infot on selle kinnituseks võimalik saada. Me ei otsi objektiivseid fakte, vaid infot, mis kinnitaks meie otsust. Vastupidisele infole omistame väiksema tähtsuse või jätame üldse tähelapanuta.

Protsess on alateadlik ning üsna vähe meie kontrolli all. Paar soovitust siiski:

  1. Otsi erinevaid seisukohti ja vastuolulist informatsiooni. Pea meeles, et su tööl võib olla kaks tulemust – uus alternatiiv või kinnitus olemasolevale – mitte ainult viimane nendest.

  2. Mängi saatana advokaati – kui oled oma esialgses lahenduses kindel, siis võta korraks vastupidine seisukoht ja otsi sellel kinnitust. Tee seda tõsimeeli. Või jagage need rollid otsustamisprotsessis osalejate vahel.


Nähtuse nimi on  confirmation bias ja selle kohta saad rohkem lugeda siit.

Lisa kommentaar

Email again: