Kommenteeri

Homse jaekaubanduse ärimudel: täielik iseteenindus - pole kassat ega kassapidajat

Milline oleks ostukogemus kui saaksid poest võtta meeldivad asjad ja lihtsalt minema jalutada? Milline oleks sel juhul Sinu kui poepidaja ärimudel? Just selliseid küsimusi püstitas Amazoni meeskond endale 4 aastat tagasi.

Täna on esimene selline pood avatud. Amazon Go kontseptsioon teeb isegi iseteeninduskassad ebavajalikuks - lihtsalt paned äpi tööle, lähed poodi, võtad kauba ja jalutad minema.  Ostetud summad kajastuvad su krediitkaardil.
Seejuures on süsteem veel ka piisavalt tark, et saada aru kui Sa algselt korvi pandud kauba riiulile tagasi panid.


Esimene beetapood oma töötajatele on juba avatud, lihtsurelikele avatakse esimene Amazon Go kauplus lähiajal - juba 2017 alguses. Kokku lubatakse 10 aastaga avada ainuüksi USA-s 2000 kauplust. Juba kurdetakse, et see võib see tähendada kuni 75% kassapidajale töökoha kadumist, sest ilmselgelt on Amazoni poolt tegemist disruptive ärimudeliga ning konkurendid peavad sellele vastama.

Point edasi mõtlemiseks?
  • Kohalikus mastaabis uudneI iseteeninduskassa on ajast ja arust ning nendesse investeerimine on risky business :-). Kui pikaks peaks tasuvusanalüüsis nende eluiga prognoosima? Ja kui Sina poodi ei pea, siis millised on Sinu valdkonnas sarnased arengud? 
  • Teine mõte mis tekib - igasugune kliendi liikumine füüsilises poes muutub ka nii kergelt jälgitavaks ja mõõdetavaks ehk andmeid tekib juurde. Kas ja milline on Sinu organisatsiooni suutlikkus nende andmetega midagi tarka peale hakata? 
  • Kolmas - millal Sa viimati endalt ja oma meeskonnalt küsisid alguses mainitud Amazoni meeskonna küsimustega analoogseid küsimusi?
  • Ja veel - kui oled tegelikult jaeäris ja müüd impulsskaupasid, siis mis on sinu plaan olukorraks kui kassad kaovad?
P.S. Kuigi tehnoloogia oli olemas juba üle 10 aasta tagasi - vaata IBM-i analoogse lahenduse reklaami aastast 2006 - on see esimene tõsiselt võetav selline katsetus. Miks? Sellest on hea ülevaate teinud Forbes.

Siin on artikkel, kus on teemaks ärimudel, mis soovib muuta mööblisektorit.

Lisa kommentaar

Email again: