Kommenteeri

Ideede genereerimise meetodi: Piknik surnuaias

Kvaliteedijuhtimises räägitakse sageli võrdlusanalüüsist (ingl.k. benchmarking), mis on vahend täiustamaks oma tegevusi, tooteid või teenuseid teiste kogemuste kaudu - analüüsid valdkonna liidrite parimaid praktikaid ja õpid nendest. Samm-sammult asjade paremaks tegemiseks või inspiratsiooniks - miks mitte. Samas, uusi läbimurdelisi ideid nii ei leita, sest tegelete liidri jäljendamisega. Ometigi tasub teistelt õppida ja ideid otsida ning kui seda õigest teha, siis on võimalik ka läbimurdeid leida.

Varem oleme kirjutanud teistest valdkondadest ideede näppamisest. Oma valdkonna sees kasutata ideede genereerimiseks tehnikat nimega Piknik surnuaias. 

See on lihtne:

1. Palu igal tiimiliikmel enne koosolekult tulemist uurida teie valdkonna mõnda suurt ebaõnnestumist.

2. Koosolekul võtke need ükshaaval ette - esmalt kuulake tutvustust, siis proovige vaadata selle ebaõnnestumise taha ja mõelge miks nii läks. Süsteemsemaks minna soovides võite võtta appi Kalaluu diagrammi. Seejärel proovige mõelda, mis võiks olla õppetund teile selle toote, teenuse või tegevusviisi osas? Mis võiks olla laiem üldistus?

See ei ole tehnika, kus genereerite suure hulga uudseid ideid, vaid hea vahend valdkonna insight´i (mis selle hea maakeelne vaste oleks?) saamiseks. Iga selline kohtumine ei pea lõppema konkreetsete ülesannete või kokkulepetega - see hoiab pilgu värske ja mõtte erksa. Idee, mida kasutama hakkate võib tabada selle tulemusel millalgi hoopis hiljem. Viimasest rääkisime hiljuti ka ajuteadlane Jaan Aruga - kuula seda siit. Ja mõnikord aitab selline töötamise viis hoopis formuleerida uusi küsimusi, mis hiljem teid kiiremini edasi aitavad.


Lisa kommentaar

Email again: