Kommenteeri

Kiired otsused ja ühised memode lugemised - Jeff Bezose viis hoida firma innovaatiline

Kas sina tead, mis on Jeff Bezose arvates üks peamisi edutegureid, miks Amazon suudab suurfirmana käituda vilkalt nagu start up ja olla maailma üks innovatiivsemaid firmasid?

Põhjus on unikaalses koosolekute pidamise metoodikas, ütleb ta ise. Nimelt on Bezos aastaid rääkinud (näiteks Fortune, Business Insider), et Amazonis on PowerPoint keelatud, sest see loob liiga lihtsa võimaluse olla pealiskaudne, kirjutada märksõnu ja lasta tekkida olukorral, kus igaüks mõistab neid erinevalt.

Selle asemel algavad Amazonis koosolekud 30 minutilise lugemispausiga, mille jooksul iga osaleja peab läbi lugema 6-leheküljelise memo selle teema kohta, mida ühiselt arutama hakatakse. Bezos ütleb, et memo lugemine koosoleku alguses tagab, et kõik loevad selle läbi ning arutelu alustatakse samalt informeerituse tasemelt.

Teine suur väärtus on, et 6-leheküljelise memo kirjutamiseks on keegi teema põhjalikult läbi töötanud. "Täislauseid on raskem kirjutada, sest seal on tegusõnad ja vahepealkirjad," ütles Bezos intervjuus ajakirjale Fortune, "ei ole võimalik, et keegi kirjutab nii pika sisulise teksti ilma põhjaliku süvenemiseta."

Selliseid memosid koostatakse Amazonis meeskonnatööna, mille käigus süvenetakse teema olemusesse ja nähakse seoseid. Memo tööversioone jagatakse kolleegidega, korjatakse tagasisidet, täiendatakse, lastakse seista ja loetakse uuesti üle jne. "Selliseid memosid ei ole võimalik kirjutada ühe või kahe päevaga," ütleb Bezos ise, "aga pikas vaates hoiavad need väga palju aega kokku, sest meie otsused on kiiremad ja õigemad."

Memo lugemisele järgneb 30 minutiline arutelu, mille lõpus tehakse otsus.

Ei pea vist lisama, et küsimus ei ole PowerPointis kui programmis, vaid kommunikatsiooni viisis - kui keegi esitaks memona Wordis kirjutatud märksõnade loetelud, siis see ka Bezose jaoks ei kvalifitseeruks tõsiselt võetava memona.

Mida sina nüüd teed?

Llew Mason, Amazoni väärtusahela optimeerimise juht, räägib sellest koosolekukultuurist ka allolevas videos.

Lisa kommentaar

Email again: