Kommenteeri

Kuidas teha paremaid otsuseid?

Otsustamismrkmik
Kui Daniel Kahnemani käest küsiti nõuannet otsuste kvaliteedi tõstmiseks, vastas ta, et see on imelihtne ja ei maksa peaaegu midagi - tuleb minna lähimasse raamatupoodi, osta märkimik ja hakata iga otsuse kohta panema kirja järgmist infot:

  • Mida on vaja otsustada?
  • Kõik otsuse juures olulised muutujad ja asjaolud, mis Sa arvad lõpptulemust mõjutavat.
  • Milline Sinu arvates lõpptulemus olema saab?
  • Miks Sa nii arvad? 

Kahneman usub, et sellise lihtsa süsteemi sisse seadmine aitab vähendada tagantjärele tarkuse kasutamist asjaolude hilisemaks selgitamiseks ja õigustamiseks ning suunab meid päriselt oma otsustest õppima.

Kui me asju kirja ei pane, siis kaldume teatud sündmuste puhul neid hiljem põhjendama väitega stiilis "ma-teadsin-seda-ette". Fenomeni nimetus on inglise keeles hindsight bias ja tegelikult on Nassim Taleb seda pikemalt lahanud oma juba 7 aastat tagasi ilmunud raamatus "The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable".

Kuidas see märkmik meid siis õppima "sunnib"?

Väga lihtsalt. Esiteks - kuna kõik asjaolud on kirjas, on Sul alati võimalik "aeg tagasi kerida" ja lugeda, kuidas Sa tegelikult otsustamise ajal mõtlesid ning seejärel hinnata kas said õige tulemuse, sest tegid õige valiku või hoolimata sellest, et tegid vale valiku

Teiseks - Seth ütleb, et vahel me nii väga tahame  otsustada või mingit seisukohta omada, et me ei kuluta piisavalt aega selleks, et olukorda mõtestada ja mõista. Me ei loe läbi kogu artiklit, sest arvame, et teame juba poole peal mida autor öelda tahab. Me ei kuula vestluskaaslast lõpuni, sest usume, et saime juba tema seisukohast aru. Ühesõnaga - otsustame liiga vara.

Otsustamismärkmiku täitmine sunnib meid aga rohkem süvenema juba otsuse tegemise ajal: mida ma hetkeolukorrast arvan? Milliseid tulemusi ootan? Miks ma nii arvan?

Ja veel kord Kahnemani juurde - ta leiab, et tänastes teadmusorganisatsioonides kehtib lihtne valem: Su otsus = Su toode. Seega on otsustusprotsessi analüüs nagu kvaliteedisüsteem tootmisettevõttes. Vahe on vaid selles, et Sa ei saa hinnata valmis toote kvaliteeti, vaid protsessi.

Kah huvitav mõte ju?

 

Lisa kommentaar

Email again: