Kommenteeri

Lõpetage ära!

Poliitikud räägivad ettevõtluskeskkonna paremaks muutmisest ja väikeettevõtluse toetamisest, EAS ja Töötukassa jagavad alustajatele toetusi küsides enne näha äriplaani, alustada plaaniv ettevõtja läheb ja näitab äriplaani...   ....mille ta on enne lasknud mõnel konsultandil kokku kirjutada.

Mis selle mõte on?

Olles kümmekond aastat ise äriplaane nõustanud (sh ka lihtsalt kokku kirjutanud), kaks aastat konkursile "Ajujaht" esitatud ideid hinnanud ning viimased viis aastat seda erinevates ülikoolides tudengitele õpetanud, pakun välja järgmised sisulised sammud alustajatele suunatud toetuste lihtsamaks tegemiseks ning ettevõtete õnnestumise tõenäosuse hüppeliseks parandamiseks:

  1. Ametkonnad, lõpetage äriplaani küsimine. Niikuinii on pigem tõenäoline, et alustaja ei ole seda ise teinud.

  2. Selle asemel peaks taotleja esitama kaks asja: ärimudeli (1-2 lk) ja finantsprognoosid.

  3. Lisaks peab taotleja komisjoni ees oma äriideed presenteerima (uskumatu kui nigel see oskus on) ning vastama küsimustele.

  4. Lõpetage pikkade ja igavate ettevõtluskursuste tegemine. Olen nõus, et seaduseid ja muud igavat peab tundma, aga uskuge mind - selleks ajaks kui tulevasel ettevõtjal tööohutuse alaseid vmt teadmisi vaja läheb on need niikuinii tal meelest läinud. Õpetage parem esinemisoskust, oma idee müümise oskust, enesekindlust, ärimudeli koostamist, rahavoogude planeerimist jmt, mida tal kohe vaja läheb. Kui neid oskuseid ei ole, siis ei jõuagi ta nii kaugele, et oleks tööohutuse pärast pead vaja vaevata..


Mida see annab? Väga palju:

  1. Vähem sisutühja pahna tootmist taotleja-konsultandi tiimi poolt.

  2. Vähem olukordi, kus taotleja mõistatab mida hindaja lugeda tahab ja hindaja mõistatab, mida taotleja tegelikult teha plaanib.

  3. Tekib võimalus vahetu kontakti käigus hinnata, kas inimesel silm särab ja nupp nokib.

  4. Kogu protsess nõuab vähem inimtunde ehk taotlemine ja menetlemine muutub tõhusamaks.

  5. Eelnevast tulenevalt läheb raha õigemasse kohta ning alustavate ettevõtete ellujäämise tõenäosus kasvab.


 

Lisa kommentaar

Email again: