Kommenteeri

Otsustamine, tajuviga ja targad valikud ehk kuidas teha tarku otsuseid?

Kujuta palun hetkeks, et oled tippjalgpallur maailmameistrivõistluse finaalis ning lähed lööma otsustavat penaltit - lööd sisse ja viid meeskonna tiitlini, paned mööda ja jääte teiseks. Sa pead otsustama, kuhu lüüa.  

Ja nüüd läheb huvitavaks,
Freakeconomicsi mehed Steven D. Levitt ja Stephen J. Dubner analüüsisid värvavahi liikumist sellistes olukordades - 51% juhtudest eeldab väravavaht, et Sa lööd paremale ja hüppab sinna, 41% juhtudest eeldab ta, et lööd vasakule ja 8% juhtudest jääb ta paigale.


Kuhu oleks selle teadmise valguses arukas lüüa? Loomulikult keskele - seal on väravavaht kõige väiksema tõenäosusega. Kuhu lüüakse kõige vähem? Õige, keskele.

Miks valib enamus pallureid lüüa kas vasakule või paremale? Uurides mängijate käitumise põhjuseid jõudsid autorid veendumusele, et mängijad väldivad keskele löömist lihtsal põhjusel - kui nende löök peaks jääme selle 8% sisse kui väravavaht ei liigu eest ära, siis nad teeksid ennast fännide silmis lihtsalt lolliks. "Kuidas ta sai nii loll olla ja otse väravavahile sülle lüüa," on küsimus, mida kardetakse fännide poolt kuulda. Märk küljes igaveseks.

Vasakule või paremale lüües ning eksides panevad fännid eksimuse aga kategooriasse "kahju, aga vahel juhtub" ja see on mängija reputatsioonile turvalisem valik.

Loo point? Otsustamissituatsioonis valib indiviid alateadlikult esmalt lahenduse, mis väldib tema maine rikkumise tõenäosust ja alles seejärel hakkab maksimeerima enda või meeskonna edu.

Nii teevad ka Sinu meeskonnaliikmed ja Sa ise samuti. See on inimlik. Järgmine kord kui olete olulise otsuse ees, mõelge korraks otsuse motiividele ja kaaluge "Mis juhtuks kui..." stsenaariumeid ka teiste otsustusvariantide osas.

Muide, analoogsele tulemusele ideede valiku protsessis jõudis ka Seth Godin, kirjutasime sellest selles postituses

Lisa kommentaar

Email again: