Kommenteeri

Geniaalselt lihtne viis uute asjaolude märkamiseks ja otsuste kvaliteedi parandamiseks

Eelmise sajandi viiekümnendate aastate keskel valdas Seattle inimesi paanika - suur hulk inimesi leidis järsku oma autoklaasilt kriimustusi ja täkkeid. Asi oli nii hull, et võttis peaagu massihulluse mõõtmed - kõige hullemate põhjustena kardeti isegi, et venelased on tuumakatsetustega atmosfääri ära reostanud ja sealt nüüd sajab midagi alla, mis autoklaase lõhub.

Asi läks nii hulluks, et keskvalitsus saatis teadlased asja uurima. Naljakas oli aga tulemus milleni teadlased jõudsid - kriimustuste ja täkete arv klaasidel ei olnud suurenenud, suurenenud oli läbi autoklaasi väljast sissepoole vaatamine. See teatavasti pole autoklaasi tavaline kasutamine :-). Mingil põhjusel märkas suur hulk inimesi meedias ja kuulis naabrite käest teateid, et on tekkinud palju klaasivigatusti ja uurisid oma klaasi just sel moel - väljast sisse vaadates. Uue nurga alt vaadates märgati uusi asju.

Muide, tänu Google´ile võime sellest lugeda ka tollastest ajalehtedest - "The Victoria Advocate" - 10 juuni 1954.

Mis on sellel märkamise ja otsustamisega pistmist? Väga lihtne - mängi vaatenurgaga ja märkad uusi lahendusi või asjaolusid, mis võivad panna Sind teisiti otsustama. See on hea tehnika uute seoste tekitamiseks, uute võimaluste nägemiseks.

Võid alguses seda vaid oma mõttes teha mängides mitte nõustumise mängu - proovi mitte nõustuda nende inimestega, kelle seisukohti seni oled õigeks pidanud. Ära siis muidugi hoogu satu - eesmärk pole vastu olla, vaid uusi vaatenurki otsida. Peale uue vaatenurga leidmist tuleb otsustada, kas see on arukas või mitte.

Järgmise sammuna võite selle koosolekutele tuua ning enne kaalukamate otsuste "lukku panemist" proovida alternatiivseid otsuseid usutavaks argumenteerida - nii mõnigi kord märkate "klaasil uusi täkkeid" ja teete selle tulemusel paremaid otsuseid.

Lisa kommentaar

Email again: