Kommenteeri

9 nõuannet loovate ruumide disainimiseks - Loovusaida kogemus

Ruume, olgu see siis kontor, seminariruum või muu töökeskkond, kiputakse vaatama eelkõige kui kulu. Uuringud on aga näidanud otsest seost ruumide ja produktiivsuse vahel.

Me pole sisearhitektid. Allolev põhineb sellel, mida oleme ajurünnakustuudios katsetanud - oma ruumide sisustamiseks oleme kolanud blogides, lugenud artikleid ja raamatuid, katsetanud, jälginud meie külalisi, neid teraselt kuulanud ning nendelt õppinud. Nüüd tahtsime enda jaoks ära sõnastada põhimõtted, millel meie ruumid tuginevad. Ja siis tekkis mõte, et jagaks neid ka teistele - lihtsalt inspiratsiooniks.

1. Loo sotsialiseerumise võimalusi


Loo mingi keskne kogunemiskoht, näiteks mõnus olemine kohvinurgas diivanite või suure lauaga, mille ümber saab koguneda. Juhuslikud inimesed kohtuvad, räägivad, ideed lähevad lendu. See on see kuulus suitsunurga efekt, aga kuna enam inimesed kontoris ei suitseta, siis ütlevad psühholoogid tänapäeval, et see on water cooler effect. Vanakooli juht küsib, et kes siis, kui inimesed omavahel lobisevad, töö ära teeb? Tegelikkus on lihtsam – sellise suhtluse tulemusel produktiivsus hoopis kasvab.

2. Mõtle mööbli funktsionaalsusele ja sellele kuidas mõtted liikuma sundida


Sisusta ruum nii, et seda on võimalik kergelt muuta - kerge mööbel, diivanitele rattad alla, asjadele mitu funktsiooni ning vajadusel kasuta liigutatavaid vaheseinu. Kui ruum on staatiline, siis jäävad mõtted ka suurema tõenäosusega tuntud radadesse ja raamidesse kinni.

Stanfordi D Schooli raamatust „Make Space” leidsime ja proovisime praktikas järgi, et ergonoomika on küll vajalik kohtades, kus inimesed peavad pikalt ühes asendis töötama - kirjutuslaua taga näiteks, aga koosolekuruumis pole see vajalik, sest mugavasse tooli jäädes inimene tardub ning ka mõtted tarduvad. Kott-toolid ja ebaharilikud istumisalused seevastu ei lase liiga kauaks ühele kohale ja asendisse jääda ning inimene tõuseb ja liigub. Ja mõte läheb ka liikvele.

3. Millised on teie väärtused?


Manifesteeri, mille eest te seisate. Mitte imalad ja sisutühjad pikad laused, vaid pange inimkeeli kirja, mis teile korda läheb. Disainige see ja riputage seinale. Suurelt. Meie oma on siin fotol näha.

4. Unusta tavaline päevaplaan ja lähtu sisust


Unustage (või noh, peaaegu unustage) ranged ajaraamid ning keskenduge eesmärgile. Pole midagi totramat kui koolituse klassikaline ajaplaan - 1,5 tundi koolitus, millele järgneb kohvipaus, millele omakorda järgneb järgmine 1,5 tundi. Tehke tööd siis kui hoog on sees, jooge kohvi siis kui tuleb isu, kui kinni kiilute siis puhake. Pole vist vaja lisada, et see ei kehti ainult koolituste kohta. Praktikas on meil seda lihtne jälgida meie stuudios, aga väljas töötubasid läbi viies peame vahel kompromisse tegema. Elu.

Eesmärgile mõeldes oleme me koolitusgrupi saatnud hommikul hoopis rabamatkale (et senine rutiin ära lõhkuda) ning teinud seejärel sisuliselt tööd pealelõunast hilisõhtuni. Oleme introverdid viinud pruulikotta degusteerimisele (kuidas sa muidu introverdi suhtlema saad?) ning alles siis hakanud ideid genereerima.

Muuseas, teaduslikult on tõestatud, et ka väike uinak keset päeva, tuleb produktiivsusele kasuks.

5. Hoia mõtlemise töövahendid käepärast (ja kasuta neid)


Töölehed ja lõuendid peaks olema iga kontori ja seminariruumi põhivarustuses nagu on pabertahvel või dataprojektor. Me oleme töölehtede, lõuendite jmt fännid. Kirglikult. Mõelda on mõnus, paljude jaoks on rääkida veel mõnusam. Probleem on selles, et see, kes naudib oma häält, räägib tuntud mõtteid, mis ei vii edasi. Vahel räägib ta ka teemast mööda või takerdub detailidesse. Ka need ei vii geniaalsele lahendusele lähemale. Töölehed aitavad hoida fookust ja sunnivad mõtlema ning ideid otsima ka sealt, kus mugav ei tundu. See ongi väärtus.

6. Kasuta loodust nii palju kui võimalik


Teaduslikult on tõestatud, et looduses viibimine muudab meid rahulikumaks ja parandab probleemide lahendamise võimet. Kui võimalik minge jalutama või töötage looduses. Kui see ei ole võimalik, siis katsuga vähemalt hea loodusvaatega kontor hankida. Toataimed kontoris ja loomulik valgus on ka abiks. 

7. Kasuta seinu


Kontoris, koosoleku- või seminariruumis tasub vältida seinakatteid, kuhu ei saa midagi riputada. Kui eespool kirjeldatud töölehed on tuumakate mõtetega täidetud, siis riputage need seintele, mitte ärge peitke kapi taha. Parem las olla kontoris seinal teie enda täidetud töölehed kui kellegi teise loodud kallis kunst. Esiteks on tuumakates ideedest tulenevate muudatuste tegemine ajamahukam kui sa alguses arvasid ning hea on eesmärk silme ees hoida. Teiseks – jube lihtne on kukkuda tagasi teeme-nagu-alati rütmi.

8. Määra ruumide funktsioonid ja muuhulgas loo projektiala

Kasutage erinevate ülesannete jaoks erinevaid ruume – kuskil saab valjult arutada, teises kohas vaikselt mõtiskleda. Ja ka aju saab aru, et uude ruumi sisenedes peab teisele režiimile ennast lülitama. Hoolitse igas ruumis kolme asja eest – selged ruumi kasutamise reeglid ning pistikute ja wifi olemasolu.

Ja veel - tuumakad tööd ei saa ühe korraga valmis. Poolelioleva projekti ajakulu suurendamise ning tulemuslikkuse vähendamise tõhusaim viis on asjade kokku koristamise sund - ruum tuleb ju korda teha, sest järgmne koosolek tuleb peale. Usutav, aga ebapraktiline. Selle vältimiseks ja töö efektiivsemaks korraldamiseks võiks üks nendest ruumidest olla projektiala, kuhu projektimeeskond võib päevadeks oma kola ja paberid laiali jätta.

9. Olge mängulised ja visake nalja


Ideed lähevad käima kui inimesed peavad oma mugavustsoonist veidike välja astuma. Mängulised töövahendid teevad enamus inimeste jaoks just seda - tekitavad alguses veidi võõristust. Väga hea. Nali on ka abiks, sest ajukeemia naljale reageerides ning loovaid lahendusi leides on üks ja sama, seega aitab hea nali õigele lainele saada.

Tahad proovida? Meie stuudiot saab selleks kasutada suvekontorina. Uuri siit >>Me aitame ideed kasvama panna. Kuidas? Aidates vahetada vaatenurka. Kui arvad, et me saame abiks olla, siis võta ühendust ja räägime.

Lisa kommentaar

Email again: