Tööpäeval tukastamise teadus ehk kuidas hea uni aitab kaasa sinu loovusele

Kas teadsite, et Leonardo da Vinci, üks ajaloo suurimaid geeniuseid, kasutas erakordset une ja ärkveloleku tsüklit, et maksimeerida oma loomingulist potentsiaali?  Selleks, et vähendada oma üldist unevajadust, magas da Vinci iga nelja tunni järel 20 minutit. Ta oli veendunud, et see aitas tal pühendada rohkem aega oma loomingulisele tööle.  

Loovus ja uni
Leonardo rütm ei pruugi sulle sobida, aga allpool näitame uuringutele tuginedes, et tänases kiire tempoga ärimaailmas võib just une kvaliteet olla võti edukate ja originaalsete ideede genereerimiseks. 

Kasulik on ka päevane uni, aga teadlased usuvad, et väikese uinaku kasutegur sõltub nii selle pikkusest kui kellaajast.

Väsinud inimesed on vähem loovad ja teevad valesid valikuid

Loovusaida kärgmajutus - erilised minimajad
Hiljuti avaldatud loovuse ja unega seotud uuring ajakirjas "Journal of Business Venturing" toob esile une olulisuse loovuse ja äriedu kontekstis.

Uuringu tulemused on märkimisväärsed - meeskonnaliikmed, kes kannatavad unepuuduse all...:
  1. ... genereerivad halvemaid ideid, kui nad  oleksid teinud puhanuna;
  2. ... on halvemad heade ja halbade ideede eristamisel;
  3. ... on impulsiivsemad, mis suurendab tõenäosust tegutseda halbade ideede alusel.

Teiste sõnadega - väsinud aju suudab välja mõelda ainult halbu ideid ning on samal ajal veendunud, et need on päris head ning pigem tasuks kohe tegutseda. 

Niru kokteil.

Uuringu autorid rõhutavad: 

"Leiame, et ettevõtjate taastumine on loovuse võtmekomponent."

Uuringust selgub ka, et 77% loovuse päevasest varieeruvusest tuleneb isikusisestest kõikumistest, samas kui vaid 23% tuleneb isikutevahelistest erinevustest. 

Teisisõnu - eespool mainitud võtmekomponendid on rohkem kui kolme neljandiku osas ettevõtjate endi kontrolli all.

Kui sinu äri sõltub meeskonna võimest lahendada probleeme, märgata uusi võimalusi ning ületada takistusi, siis võib puhanud aju ja piisav uni olla üks kõige olulisemaid tegevusi, mida teete.

Võtke oluliste asjade jaoks aega - sõitke kontorist välja!

Ajurünnak meeskonnaga
Olulisi asju ei saa otsutada jooksu pealt! Meeskonnaga paariks päevaks kontorist välja sõitmine, selleks, et teises keskkonnas asju arutada ja järgmise perioodi plaane teha, on lisaks otsesele tulemusele ka ühise eduelamuse loomine ja koos kvaliteetaja veetmine.

Kui seda teha eesmärgistatult, siis saate topeltkasu - olulised töised kokkulepped saavad tehtud ja meeskonna sisekliima ja produktiivsus paranevad (seda väitis hiljuti ka Harvard Business Review).  

Olulisemate koosolekute ja ajurünnakute puhul kontorist välja minemise poolt räägivad mitmed asjaolud - olgu selleks siis väiksem katkestuste hulk, paremad võimalused süveneda või inspiratsioon uuest kohast.

Loovusaidas peame oluliseks ka seda, et meeskonnad saaks siin luua teise päevarütmi - meil on hiline hommikusöök (9.30), sest inimesed ei pea hommikust aega kulutama argitoimetustele, saavad magada nagu puhkepäeval ning jõuavad ikkagi kiiremini "tööle" ja on seega ajurünnaku alguses puhanumad.

Sellistel väljasõitudel on veel üks suur eelis - tavarutiinist erineva päevakavaga saate juhtida meeskonna "värskust". Hilise ärkamise asemel võib päeva alustada hoopis varase loodusmatkaga ning alles siis teha ajurünnak. Miks mitte? Võimalusi on erinevaid. Miks mitte kaaluda ka päevast uinakut?

Kuidas teha kasulik päevane uinak?

Loomulikult on üliväärtuslik kvaliteetne ööuni (seepärast ei ole me ajurünnakustuudio majutuses majade ja madratsite kvaliteedi pealt kokku hoidnud), aga mida teadus soovitab lõunauinakute osas?

Tukastamise rusikareeglid:

  • Kui on vaja oma tähelepanuvõimet parandada, siis on parim 10-20 minutline uinak.
  • Mälu parandamiseks ja faktide paremaks meeldejätmiseks on abiks umbes tunnine uinak. Sellise puhkepausi ebameeldivam pool on uimane olemine vahetult peale ärkamist.
  • 90-minutiline uni, mis on üks täistsükkel, on aga abiks kui tahad taaskäivitada oma loovust, muuta lihtsamaks uute tegevuste õppmise.

Ajalises plaanis on parim aeg pealelõunal kella ühe ja nelja vahel. Hilisemad tukkumised, ütlevad teadlased, hakkab mõjutama ööund.

Üks põnev fakt veel - kui näed sellise väikese tukastamise ajal ka und, siis on üpris suur tõenäosus, et elad nö unevõlas ja peaksid öösiti rohkem magama.

Kokkuvõtte asemel

Eelnev on mõeldud eelkõige inspiratsiooniks - uni on personaalne ning iga inimene peab oma produktiivsust ise juhtima. Siiski tasuks sellele mõelda meeskonna ajurünnakute kontekstis - loovust ei saa sundida "juhtuma". Miks mitte võtta alanud aasta prooviperioodiks kui teete oluliste asjade arutamiseks kord kvartalis väljasõidu ning aasta pärast hindate tulemuslikkust?


Võtke meeskonna oluliste asjade läbimõtlemiseks aega! Parim koht selleks on meie stuudio - siin olemas nii seminariruum kui ka kvaliteetne majutus ja saunad.