Kommenteeri

Mitte ideede leidmine, vaid heade ideede ära tundmine on innovatsiooni takistus

Ajalugu on täis näiteid, kus häid ideid pole ära tuntud - olgu selleks Xerox, kes leiutas personaalarvuti, Kodak, kes leiutas digifotograafia, Nokia, kes leiutas puutetundliku telefoni või paljud teised. Tagantjärgi on neid näiteid palju analüüsitud, naeruvääristatud ja isegi parastatud. Tegelikult on heade ideede mitte ära tundmine, inimlik ja pigem tavaline ning siin on peidus iva, mis on abiks igale otsustajale.
Nimelt jõudis oma uuringus "The Bias Against Creativity: Why People Desire But Reject Creative Ideas" Wharton i ülikooli uurimisgrupp Jennifer Muelleri juhtimisel järeldusele, et kuigi me ebakindlatel aegadel ja kiirelt muutuvates oludes kipume arvama, et vajame uusi ideid, siis tegelikult heade ideede ära tundmise tõenäosus hoopis väheneb. Sealjuures inimesed ise arvavad, et nad on loovad ja valivad välja loovamaid ideid, tegelikult nad aga valivad alalhoidlikumaid ja kindla peale minevaid ideid.


Sellest kirjutas mõni aeg tagasi ka Harvard Business Review, nende soovitus oli lihtne - muuda ideede valimise süsteem läbipaistvaks ning võimalikult palju inimesi kaasavaks. Nad toovad eeskujuks USA ettevõtte Rite-Solutions, kus on loodud omalaadne ideebörs, mille kaudu kõik töötajad saavad investeerida ettevõtte poolt nendele antud virtuaalset raha ning seeläbi kollektiivselt otsustada, millised on parimad ideed. Kõlab huvitava lahendusena

Meie teame ühte olulist asja veel - süveneda on vaja, sest suur hulk ideede valikuid tehakse nö jooksu pealt. See on esmapilgul efektiivne, aga tegelikult ongi selle tagajärg see, et häid asju ei märgata. Seega, võtke aega!

Lisa kommentaar

Email again: