Multitaskimine - on siis olemas või mitte?

rööprähklemine ehk multtasking - mida teadusuuring ütleb
Multitaskimist ehk röörähklemist ei ole olemas, aga siiski leiab värske teadusuuring, et kui arvad¸et rööprähkled, siis oled produktiivsem kui need, kes sama asja tehes nii ei arva.

Usutavasti tead, et multitaskimise võimet - suutlikkust teha mitut tähelepanu nõudvat asja samaaegselt (näiteks lugeda ajalehte ja vaadata teleuudiseid) – ei ole olemas, sest meie aju ei ole selleks võimeline. Kui tunned, et Sina seda suudad, siis oled lihtsalt väga osav ühelt ülesandelt teisele vahetaja.

Aga meie aju on imeline ning vähemalt sama imelised on ka viisid kuidas seda paremini „tööle panna“.

Nimelt toob hiljutine uuring „The Illusion of Multitasking and Its Positive Effect on Performance“ välja ühe huvitava asjaolu – nimelt kui Sa arvad, et Sa rööprähkled, siis (olenemata sellest, et Sa seda tegelikult ei tee) oled…  …produktiivsem.

Selle järelduseni jõudmiseks vaatasid uuringu autorid läbi 32 varasema uuringu tulemused ning analüüsisid selle käigus enam kui 8000 inimese produktiivsust.

Tulemus oli üllatav. Kuigi peamine teadmine -  töötamine rohkem kui ühe ülesandega korraga on tulemustele hävitav (produktiivsuse langus kuni 40%) – jäi paika, siis ühe suure tegevuse (näiteks loengukonspekti koostamine) mõttes alamosadeks jagamine (näiteks loengu kuulamine ja märkmete tegemine) tekitab tunde, et tegeled mitme asjaga ning Sa seetõttu keskendud rohkem ja saavutad tänu sellele paremaid tulemusi kui need, kes ülesannet ei tükelda. See pole siiski rööpähklemine, ütlevad autorid, vaid viis kuidas tähelepanu teravdada.

Foto: Lisa Cyr


Me aitame ideed kasvama panna. Kuidas? Aidates vahetada vaatenurka. Kui arvad, et me saame abiks olla, siis võta ühendust ja räägime.