Nutikate ideede leidmise näide - anglikaani kirik

Umbes aastal 1525. armus Inglise kuningas Henry VIII võluvasse, kombekaase ja haritud Anne Boleyni (pildil) ja tal tekkis soov oma senine abielu Aragóni Katariinaga tühistada. Kuna selline käitumine ei tulnud katoliiklus riigis kõne alla ning arusaadavalt ei olnud ka Katariina selle plaaniga päri, pöördus Henry paavsti poole ning püüdis saavutada paavstipoolset eriotsust abielu tühistamiseks. Paraku ei soovinud paavst Clemens VII Henry soovile vastu tulla ja keeldus.
Ja siis läks huvitavaks - kuningas otsustas seepeale, et Inglismaa lööb Rooma-Katoliku kirikust lahku ning rajatakse riigikirik, mis tänapäeval on tuntud anglikaani kirikuna ning kuhu kuulub 78 miljonit inimest. Uus kirik, mis oli kuninga kontrolli all, tühistas senise abielu ja Henry VIII sai võimaluse abielluda oma kalli Annega.

See lugu on ajalootunnist enamusel meeles. Vähem mõeldakse sellele, et see on geniaalne loovmõtlemise ja ideede genereerimise näide - kui olemasoleva ülesande lahendamine ei ole võimalik, siis ära loobu, vaid vaata üle algtingimused, sest äkki on seal võimalik midagi muuta ja seeläbi leida ka sobiv lahendus. Selline vaatenurk on uute ideede leidmise ja otsuste tegemise juures oluline, sest meie aju kipub keskenduma ainult "laual olevatele" võimalustele ning mitte küsima "Millised võimalused on veel olemas, aga mida pole veel "lauale" tõstetud?". Selline küsimus aitab aga mõnigi kord mõista, et kõik tingimused või piirangud, mida me arvasime kehtivat, ei kehti.

Küsige seda edaspidi igal ajurünnakul.