Seth: kas teie organisatsioonis on ülekaalus veidrikud või tavalised tüübid?


Lasertehnoloogia leiutaja Charles Townes pidi aastaid taluma seda, et kolleegid pidasid teda veidrikuks ning tema leiutatud laserit tähtsusetuks lahenduseks, millel puudub kasutusotstarve.

Dr Townes oli tugev isiksus ja laserit ootas ees võidukäik hoolimata kolleegide arvamusest. Leiutaja pälvis selle eest 1964-ndal aastal ka Nobeli auhinna.

Kas Sinu organisatsioonis on visionärid nii tugevad?

Seth Godin leiab, et veidrikuks tembeldamine on üks olulisemaid uute ideede välja ütlemise takistusi. Seth ei pea selle all silmas, et me kipume läbikukkumisi ebaõnnestumisteks ja kaotusteks pidama, vaid et me kipume pidama teatud ideedega läbikukkujaid veidrikeks. Enamasti me organisatsioonides aktsepteerime läbikukkumist küll, aga ainult siis kui läbikukkuja üritas ellu viia mingit normaalset ideed. Veidrikuks peame aga inimest, kes kukub läbi „väljaspool raame” ideega. Siis kipub esile tulema hoiak: "püüdis-siin-oma-mingit-imelikku-ideed-ellu-viia-ma-teadsin-kohe-et-see-ei-toimi". Ja vot see hoiak tapab lennukaid ideid suhteliselt tõhusalt.

Selle loogika alusel jagab Seth õnnestumised ja ebaõnnestumised ning kolleegide hinnangud klassikalisesse maatriksisse - näed neid kõrvalolevalt jooniselt.

Millised tüübid teil domineerivad?