Teadusuuring: jalutamine suurendab ajurünnakul osalejate loovust

All truly great thoughts are conceived by walking.
- Friedrich Nietzsche

Kuidas muuta ajurünnakud loovamaks, uuritakse aeg-ajalt meilt ikka. Nüüd ütlevad teadusuuringud, et üks lahendus on lihtsamast lihtsam - tehke ajurünnakusse vahepeal paus ja minge jalutama.

Nimelt leidsid Stanfordi ülikooli teadlased eesotsas Marily Oppezzo ja Daniel L. Schwartziga, et jalutamine suurendab inimeste loovus. Nad viisid selle hindamiseks läbi neli teaduseksperimenti, mille kokkuvõte on koondatud dokumenti "Give your ideas some legs". Lühidalt võime öelda, et loovus avaldub juba jalutuskäigu ajal ning mõnda aega peale seda, leidsid nad.

ajurünnak ja jalutamine


Kõigepealt natuke keerulist tausta (aga võid selle lõigu vahele jätta ja leppida teadmisega, et metoodika on usaldusväärne) - eksperimentides kasutati loovuse mõõtmiseks kahte üldlevinud testi - GAU ja CRA test. Esimene nendest mõõdab divergentset ehk hargnevat mõtlemist - probleemile rohkem kui ühe lahenduse pakkumise võimet. Teine mõõdab konvergentset ehk koondavat mõtlemist - probleemile lahenduse otsimist eeldusega, et olemas on vaid üks õige lahendus või vastus; näiteks parima lahenduse välja valimise võimet suure hulga võimalike lahenduste seast.

Esimeses eksperimendis võrreldi osalejate tulemusi kui nad istusid või trenažööril kõndisid - 81% osalejatest kasvas kõndides võime leida uudseid lahendusi ning 23% kasvas kõndimise ajal võime õiget lahendust välja valida. 

Teises eksperimendis prooviti erinevaid istumise ja jalutamise kombinatsioone - esmalt lahendasid osalejad teste kui nad istusid ja jalutasid, seejärel jalutades ja istudes ning kolmandal juhul kui nad istusid kaks korda järjest. Tulemus oli sama - jalutamise ajal olid GAU testi tulemused paremad s.t. leiti rohkem uusi lahendusi.

Kolmas ja neljas eksperiment olid suunatud siseruumides ja looduses jalutamise võrdlemisele - looduses jalutamine andis selgelt paremaid tulemusi kui trenažööril kõndimine.

Jalutamise kasulikkusest räägib ka selles allolevas 3,5 minutilises TED ettekandes Thinker50 nimekirja valitud Nilofer Merchant. Muuhulgas toob ta välja, et me istume päevas 9,3 tundi ja magame 7,7 tundi ning et paljud suurmehed - Steve Jobs, Aristoteles, Sigmund Freud, Harry S. Truman - armastasid asju arutada jalutuskäikudel. 

Mida siis selle teadmisega peale hakata? Alustades lõpust - igasugune tegevus, mis meid toolist püsti ajab on juba kasulik :-). Teiseks - kui Sinu ees on väljakutse, mis vajab uut lahendust, siis suurim tõenäosus erinevaid võimalikke lahendusi leida, on minna koos kolleegiga jalutama ning teemat lahkama. Otsustamise ajal tingimata jalutama ei pea.

Loovusaida 48h mõtlemise hackathoni raames kombineerime töö tegemist ja liikumist.