Milline on teie väljaspool mugavustsooni asuv visioon? Siin on kaks tööriista visiooni loomiseks
Mis on selle postituse eesmärk?
Sul
on juhina vinge visioon ja Sul on soov
panna oma inimesed selle
suunas liikuma? Sel juhul on sulle abiks mõni aeg tagasi kirjutatud postitus, kus oli juttu selgete eesmärkide ja mõõdikute kaudu meeskonna juhtimisest. Käesolevas postituses aitame Sind olukorras kui see ühtne visioon alles vajab loomist ning pakume välja töövahendid, mis aitavad visiooni loomiseks tulla mugavustsoonist välja
Mis on üldse visioon ja miks üldse visiooni loomisega vaeva näha? ?
Wikipedia ütleb, et visioon – soovitud tulevikupilt, mida tahetakse teatavaks ajaks saavutada. ÕS ütleb veel lihtsamalt - visioon on tulevikukujutlus.
- Miks asjad on nii nagu nad on?
- Kuidas need homme muutuvad?
- Mille mõjul?
- Kuidas meie selle valguses saavutame oma eesmärgid?
- Kuhu me üldse tahame välja jõuda?
Kuidas visioon aitab äri süsteemselt arendada? Kahe Eesti ettevõtte visioonide ja missioonide võrdlus
Kiire vastus - selge visioon annab Sinu inimestele arusaamise, kuhu te teel olete ning see omakorda aitab nendel valikusituatsioonides otsustada.
Toome reaalse näite, kus on näha kuidas visioon firma äri kujundab. Eestis on kaks suurt raamatupoodi, üks nendest ütleb:
Meie missioon on jagada teadmisi ja avastamisrõõmu. Me teeme kõik selleks, et inimesed loeksid rohkem ja nende maailmapilt muutuks rikkamaks.
Meie visioon on olla Euroopa kõige lugejasõbralikum raamatumüüja. Meie raamatupoed on kõige hubasemad, kliendid on kõige rahulolevamad ja oleme oma valdkonna suunanäitajad.
Teine ütleb aga nii:
Meie missioon on pakkuda mugavat ostukeskkonda, sõbralikku ja asjatundlikku teenindust ning suurimat valikut raamatuid, filme, muusikat ja mänge olulisemates sõlmpunktides üle Eesti.
Meie visioon on olla suurim, efektiivseim ja kaasaegseim meelelahutusettevõte Eestis.
Teades millised on
meie kaks suurimat raamatupoodi ei ole keeruline ära tunda, et esimene on Rahva Raamat ja teine on Apollo.
Ometigi olid need ettevõtted veel kümmekond aastat tagasi väga sarnased.
Järeldus, mis ma usun, et siit juba silma torkab - need kaks ettevõtet
on oma missiooni ja visiooni defineerimisega valinud selgelt erinevad
tulevikud ja viivad neid visioone edukalt ellu.
Veelkord - üheselt arusaadav ja kõigile teada olev visioon aitab inimestel oma töö käigus teha paremaid valikuid ning seeläbi firma edusse rohkem panustada.
Aga kuidas tagada, et visiooni loomine ei takerduks minevikku või sisutühja kantseliitlikku mulinasse?
Kõik
teavad Kodaki lugu - nad leiutasid digikaamera juba aastal 1975, aga ei
näinud sellel tulevikku. Nende visioon valdkonna tulevikust oli
minevikus kinni ja nad ei osanud digikaamerate võidukäiku ette näha. Kas
Sina oskad oma sektori tulevikku näha? Kui tihti ja kui palju te selle üle meeskonnas arutate?
Ühest ning alati igas firmas toimivat retsepti siin ei ole, aga ühest asjast on alati abi - süvenemisest - sest uut tulevikku ei saa kujundada tund või paar koosolekul istudes ja siis uuesti oma igapäevastesse e-kirjadesse,
tähtaegadesse ja tööülesannetesse uppudes. Seda saab teha katkestuste vabas keskkonnas
meeskonnaga asjadesse süvenedes, õppides ning unustades, analüüsides
ning fantaseerides.
Üks praktiline töövahend, mis aitab visiooni loomisel heas mõttes unistada ning samas ka vältida sisutühjade lausete kirja panemist on Cover Story Vision. Siin allpool on pildina üks näide Rahandusministeeriumi töötoast, kus tegelesime selle töövahendi abil rahatarga Eesti visiooni loomisega 2035 aastaks.
Ühe detailsema näite koos kasutusloogika selgitusega leiad Design a Better Business blogist. Uuri seda näidet ja kui tundub, et see võiks töötada ka Sinu organisatsioonis, siis töölehe saad alla laadida siit: The Cover Story Vision Canvas.
- Mida see täidetud tööleht meile "räägib" ehk kuhu meeskond tahaks, et firma liigub? Mõned mõtted võivad vahel küll liiga lennukaks minna ja vajavad "tõlkimist" ja ümbersõnastamist, aga hea alus on olemas.
- Milline on majanduslik vaade - kui suur peab näiteks organisatsiooni käive ja kasum selleks ajaks olema, et kõik huvitatud osapooled rahul oleks?
Kui need sammud on läbi käidud, siis olete ennast korraks raputanud oma äri uuest vaatenurgast vaatama ning seeläbi üpris kindlasti saavutanud kaks asja - avastanud mõndagi uut ning teinud seda üheskoos. See omakord tähendab, et visioon on kõigile selgem ja arusaadavam.
Tulenevalt oma meeskonnast ja töö tulemusest võite selle siin lõpetada ja panna loodud pildi seinale (et see oleks igapäevaselt silme all ja ei ununeks "sahtlisse") või proovida seda paari lausega kokkuvõtvalt sõnastada. Viimase valiku juures on siis oluline olla valvel, et kantseliit ja liiga suur üldistus sisu ära ei varjutaks.
Teine lähenemine visiooni loomisele - analüüsige turgu ja kliente ja mõelge kus soovite tegutseda
- Põhiäri ehk täiendatud tänaste toodete pakkumine tänastele klientidele (nt pakume senisest kiiremat tehnoloogiat, teeme uue pakendi, arendame toote disaini vmt).
- Külgnev äri ehk uute lähedaste toodete loomine või sarnastele turgudele minek nn "new to the company"
(nt teed oma teenuse kasutamiseks äpi - ei midagi uut maailma jaoks,
aga sinu firma seni ei pakkunud). Teiste sõnadega - võetakse äri, mida
osatakse ja laiendatakse seda uuele turule või kasutatakse olemasolevaid
ressursse uue toote tegemiseks.
- Ümberkujundav äri ehk täiesti uue visiooni ja väärtuspakkumise otsimine, mille jaoks enamasti ei piisa ka ainult senistest ressurssidest.
Visioon on valmis. Mis saab edasi?
Kui visioon on paigas, siis tuleks leppida kokku lühema perioodi eesmärgid ning nende mõõtmine - sellest on juttu siin. Õigete asjade mõõtmine annab teadmise, kas liigute oma vinge visooni ja eesmärkide poole ning kas teete seda soovitud kiirusega.
Nagu ilmselt tead, siis ütleb vana juhtimistarkus, et mida sa ei mõõda seda sa ka ei saa juhtida. Oluline on seejuures siiski ka meeles pidada, et liigne mõõtmine on sageli liiga ajamahukas ja tekitab trotsi. Küsimus on tasakaalu ja õigete mõõdikute leidmises.
Kui vajad selles protsessis välist abi ja värsket pilku, siis me oleme suurima heameelega valmis Sinu meeskonda uue visiooni ja ka strateegia loomisel aitama.